تبلیغات
ضربان دانشگاه
ضربان دانشگاه
 
قالب وبلاگ

*  خدایا ، اندیشه‌ام را در مسیری معنوی و روحانی قرار ده ، تا روحم را با تو درآمیزم ، و لذت ِ بودن ِ با تو را در لحظه لحظه‌ی زندگی‌ام دریابم.

 

* خدایا ، اندیشه‌ام را چنان محکم‌ساز که به حقیقت و عقلانیت متعهد باشم ، و تنها بر پایه فهم و تشخیص خودم از زندگی ، زندگی کنم ، تا بتوانم از آنچه جامعه و دیگران از من می‌خواهند فراتر بروم.

 

* خدایا ، به من بینشی عطا کن که هیچ وقت خود را با دیگران مقایسه نکنم ، بر آنهایی که از من برتر هستند حسد نورزم ، و بر آنها که پایین ترند فخر نفروشم ، و بر آنچه دارم قناعت کنم و همواره در این اندیشه باشم که از آنچه در حال حاضر هستم ، فراتر بروم.

 

* خدایا ، به من فهمی عطا کن تا تفاوت های خود با دیگران را دریابم ، و بفهمم که با شخصیت منحصر به فردی که دارم قاعدتا زندگی ای منحصر به فردی نیز برای خود خواهم داشت ، که از جهاتی می تواند متفاوت از زندگی دیگران باشد ، مهم آن است که به تفاوت های خودم و تفاوت های دیگران احترام بگذارم و زندگی ام را منطبق با آن چه هستم ، شکل ببخشم.

 

* خدایا، توانایی ِ عشق به دیگری را در وجودم بارور ساز ، تا انسان ها را خالصانه دوست بدارم ، و بهترین لحظات لذت زندگی ام ، لحظاتی باشد که بدون هیچ نوع چشمداشتی ، خدمتی به همنوع ام می کنم.

 

* خدایا ، مرا از هر نوع نفرت و کینه ای که حوادث تلخ روزگار بر وجودم نهاده است ، رها کن ، تا با رهایی از نفرت و کینه ، بتوانم دیگران را آنطور که هستند ، بپذیرم و دوست بدارم.

 

* خدایا ، فهم مرا از زندگی آنچان ژرف ساز تا قوانین آن را دریابم ، و بفهمم که در زندگی چیزهایی هست که قابل تغییر نیست ، قوانینی هست که از آنها تخطی نمی توان کرد ، تا ساده لوحانه نپندارم که هر آنچه می خواهم را می توانم داشته باشم ، و هر آنچه آرزو می کنم خواهم داشت.

 

* خدایا ، این توانایی را به من عطا فرما تا در لحظه لحظه زندگی ام ، در لحظه حال و برای آنچه هم اکنون می گذرد زندگی کنم ، و زیبایی ها و شادی هایی که هم اکنون از آن برخوردار هستم را با اندیشیدن بیش از حد به گذشته ای که دیگر پایان یافته است ، و دغدغه بیش از حد برای آینده ای که هنوز نیامده است ، نادیده نگیرم.

 

* خدایا مگذار که در بند گذشته باقی بمانم ، و چنان تعهد و دغدغه ی کشف حقیقت را در درونم شعله ور ساز که هیچگاه بخاطر آنچه در گذشته حقیقت می دانسته ام و آبرو ، حیثیت و شخصیت اجتماعی ام بدان وابسته است ، از حقیقت هایی که هم اکنون بدان ها دسترسی می یابم ، و ممکن است همه آنچه در گذشته حقیقت می دانسته ام به چالش بکشد و بی اعتبار سازد ‏، محروم نمانم.

 

* خدایا ، مرا به انضباطی درونی متعهد کن ، تا بفهمم و بدانم که هر کاری که دوست دارم و از آن لذت می برم را مجاز نیستم که انجام دهم.

 

* خدایا ، کمکم کن تا عمیقا دریابم که زندگی بیش از آنچه اغلب می پندارند جدی است ، و برای هیچ انسانی استثناء قائل نمی گردد ، همه ما برای آنچه می خواهیم و در آرزوی آن هستیم باید تلاش کنیم و شایستگی و لیاقت بدست آوردن آن را داشته باشیم. خدایا ، به من بیاموز که بدون شایستگی و لیاقت داشتن چیزی ، نخواهم که تو آن را از آسمان برایم بفرستی.

 

* و در آخر ؛ خدایا ، نعمت سکوت را بر من ارزانی دار ، تا در آن لحظاتی که طنین زندگی روزمره در درونم آرام می گیرد ، نوای دلنشین و آرامش بخش حضور تو در روح و وجودم ، مرا گرم و آرام سازد.

 

دکتر مصطفی ملکیان


[ جمعه 19 خرداد 1391 ] [ 08:57 ق.ظ ] [ Vida Mohammadi pour ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

اهل دانشگاهم


شعری زیبا قابل توجه تحصیل کرده های بی پولمان

اهل دانشگاهم— رشته ام علافی ست— جیب هایم خالی ست پدری دارم حسرتش یک شب خواب!— دوستانی همه از دم ناباب— و خدایی که مرا کرده جواب— اهل دانشگاهم— قبله ام استاد است— جانمازم نمره!— خوب می فهمم سهم آینده من بی کاریست— من نمی دانم که چرا می گویند— مرد تاجر خوب است و مهندس بیکار— و چرا در وسط سفره ما مدرک نیست— چشم ها را باید شست— جور دیگر باید دید— باید از مردم دانا ترسید!— باید از قیمت دانش نالید!— وبه آن ها فهماند— که من ایجا فهم را فهمیدم— من به گور پدر علم و هنر خندیدم!— کار ما نیست شناسایی هر دمبیلی— کار ما این است که مدرک در دست— فرم بیکاری هر شرکت بی پیکری را پر بکنیم

نظر سنجی
تیپ مورد علاقتون كدومه؟

ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب